Dokumentacja i pliki

Historia szkoły

Pierwsza szkoła w Sokołach, założona była po powstaniu w 1863 r. Była to szkoła o charakterze religijnym. Mieściła się w budynku parafialnym, a uczyli w niej ksiądz i organista. W 1905 r., na polecenie rządu carskiego- w celu rusyfikacji- została wybudowana szkoła o jednej sali lekcyjnej. Z kolei w 1916 r. Niemcy zarządzili zorganizowanie szkoły w celu germanizacji. W języku polskim zaczęto uczyć dopiero po odzyskaniu niepodległości.
Do 1934 r. szkoła  mieściła się w trzech budynkach, a kierownikiem był Bronisław Bogaczewicz. W 1935 r. oddano nowy budynek z wyposażeniem  w sprzęt  szkolny, meble i  pomoce  naukowe. Niestety rok 1939 przyniósł  szkole zniszczenie. Stała się siedzibą  okupanta. Na terenie gminy  działało jednak tajne  nauczanie.
Po wojnie  szkoła  rozpoczęła na nowo swoją działalność. W 1952 r. kierownikiem została Halina Ławnicka.

W roku szkolnym 1971/ 1972 kierownictwo szkołą objęła Krystyna Kniżewska, a od 1973 do 1983 roku dyrektorem Zbiorczej Szkoły Gminnej im. Adama Mickiewicza był Jerzy Krysiński. Po jego śmierci, aż do 2003 r. dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza była Elżbieta Kruszewska. Za czasów jej kadencji, w 1992 r., powstał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Sokołach, a w 1994 r. nastąpiło otwarcie nowej części budynku.

W 1999 r., po wprowadzeniu w życie reformy szkolnictwa, powstaje w Sokołach Gimnazjum, z dyrektorem Jadwigą Sieniawską na czele. W tym samym roku odbyło się otwarcie kompleksu boisk sportowych.

Szkoła w Sokołach w 2005/2017r.

Obydwie szkoły miesciły  się w jednym budynku. W 2000 r. oddano do użytku wspólną halę sportową z gabinetami odnowy biologicznej. Był to jeden z nowocześniejszych obiektów sportowych w regionie. W godzinach popołudniowych korzystają z niego bezpłatnie wszyscy chętni mieszkańcy naszej gminy. Poza tym powstały dwie sale komputerowe, dwie świetlice i stołówka. W czytelni biblioteki szkolnej znajdują się stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.

1 IX 2003 r. rozpoczął się nowy etap historii placówki. Powstał Zespół Szkół w Sokołach, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza oraz Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II. Dyrektorem został Waldemar Kikolski. W bardzo dobrych warunkach uczyło się w sumie 674 uczniów, których nauczało 55 nauczycieli.

1.09.2017 r. w wyniku reformy edukacji Zespół Szkół w Sokołach przekształcony został w ośmioletnią Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza z oddziałami gimnazjalnymi.

Rozwój szkoły nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wójta gminy – Józefa Zajkowskiego oraz kolejnych Rad Gminy Sokoły. Ludzie ci „postawili na wykształcenie” dzieci i młodzieży. Ta inwestycja jest długoterminowa, ale na pewno przyniesie oczekiwane efekty. Zdrowi i wykształceni – zarówno pod względem wiedzy jak i moralności, młodzi ludzie „poprowadzą kiedyś Polskę” ku lepszej  przyszłości.